určování původu předků pomocí analýzy DNA

Hitler

 

Velká většina světových i českých deníků dne 24.srpna 2010 přetiskla bizardní článek z belgického magazínu KNACK, který světu uvolnil novinářsky vděčnou informaci, že na základě testů DNA měl Adolf Hitler pravděpodobně židovské nebo africké kořeny.

 

Belgický žurnalista Jean-Paul Mulders a historik Marc Vermeeren na začátku tohoto roku vyhledali 39 příbuzných nacistického vůdce a od těchto osob zajistili vzorky slin.

Při analýze Y-chromozómu byla dle článku zjištěna haploskupina E1b1b1, která se v populacích Západní Evropy  vyskytuje poměrně zřídka, ale poměrně často ji nacházíme například mezi Berbery v Maroku, Alžírsku a Tunisku, ale také mezi příslušníky aškenázských (18-20%) a sefardských židů (8,6-30%).

Článek dále uvádí, že v souvislosti s Adolfem Hitlerem se již dříve spekulovalo o tom, že jeho otec Alois byl nelegitimním synem služky Marie Schickelgruber a 19-ti letého židovského muže jménem Frankenberger, který ji zaměstnával.

 

 

ALE

 

Informace o židovských a afrických kořenech Adolfa Hitlera uveřejněná magazínem KNACK a téměř doslovně papouškovaná ostatními tištěnými médii či internetovými zpravodajskými je bohužel klasickou novinářskou snahou po senzaci. Aby bylo možné se kvalifikovaně vyjadřovat o příslušnosti klanu Hitlerova rodu do té či oné skupiny, bylo by nutné stanovit SNP (jedno bázových polymorfizmy) charakteristické pro určité podskupiny.  Bez této dodatečné informace není smysluplné rozvíjet jakékoli teorie o původu z „méněcenné“ rasy., protože linie E1b1b může být frekvencí výskytu stejně dobře charakteristická pro Řecko a Albánii. Zcela „chápu“ novináře, že řecké nebo albánské kořeny v sobě nemají obsaženo tolik senzace.

 

 

Obšírněji je problematika "Hitlerovy DNA" rozebrána v kapitole DNA slavných publikace GENETICKÁ GENEALOGIE aneb od genetického Adama k praotci Čechovi.

© 2010-2015 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode